Materiály

Ať tak nebo tak, symbolem současné jihovýchodní Asie jsou plasty. A ví to i Smateria. A ta se s nimi snaží pracovat tak, že je buď recykluje - jako jsou sedačky z ojetých skútrů nebo igelitová páska, nebo je prostě jen využívá jinak. A to je příběh nejpoužívanějšího materiálu - moskytiérové sítě. Smateria dokazuje, že tím největším limitem v našich životech není materiál, ale naše kreativita. 

  • Moskytiéra

Lehká, pevná a omyvatelná. Pevná síť do oken proti komárům, rybářská síť nebo prostě jen rám na sušení hub. Plastové vlákno lze využít mnoha způsoby. Smateria to zkouší v módě. Kabelky, tašky, peněženky nebo třeba jen klíčenky. To všechno lze vyrobit z materiálu, který se v celých rolích zpracovává v naši manufaktuře v Phnom Penhu. 

Sítě se během šití skládají ve dvou různobarevných vrstvách. Tyrkysová je tak třeba modrá a zelená, lahvově zelenou vytvoří kombinace černé a zelené sítě a podobně. Vrstvení sítí také potom vytváří zajímavé efekty, a to hlavně na sluníčku. 

  • Sedačka z motorky

Příběh dalšího materiálu by mohl znít třeba takhle: "Moje honda toho najezdila fakt hodně. Už se dala prodat v podstatě jenom na náhradní díly. Zbyla mi jenom sedačka. Pak jsem potkal před královským palácem Huna, který mi poradil, že mám sedačku odnést do Smaterie. Napřed mi to přišlo divné, ale nakonec z moji sedačky udělali docela pěknou tašku."

  • Igelitový pásek

Pásek široký ani ne jeden centimetr. Černý igelit, který je v tuzemsku symbolem pro odpadkové pytlíky. Šikovné prsty našich šiček z něj ale dokáží vytvořit úplné divy. Háčkovaná igelitová páska je využívána především na dražších modelech našich tašek. Je to také jedna z nejpracnějších částí kabelek.