Příběh Smaterie

Když se potká italský design a šikovné ruce kambodžských žen, vznikne Smateria. Kabelky a tašky z materiálů, které nejsou obvyklé. V podstatě jsou jedinečné. Ochranné sítě proti komárům, ošoupané sedačky ze skútrů a igelitová páska jsou do jisté míry symboly jihovýchodní Asie. Jennifer a Elisa. Dvě Italky, které se potkaly v Kambodži. A založili projekt Smateria, který zdobí především:

  • originální materiál
  • kvalitní zpracování
  • zajímavý příběh

V roce 2005 tak vznikl projekt, který dnes díky typické ženské odvaze, houževnatosti a vášni, zaměstnává skoro stovku lidí a z kambodžské metropole Phnom Penh vyváží do celého světa.

smateria tym

Design a návrhy nových tašek a kabelek vzniká v Itálii, kde bydlí Elisa. Jennifer zůstala i s manželem v Kambodži a řeší byznys a provoz "továrny" v hlavním městě. Dámy se v byznysu snaží fungovat takříkajíc po "evropsku". A to i přesto, že je to v kambodžských podmínkách dost nezvyklé.

Pronajaly si vilu v centru Phnom Penhu a proměnily ji na velkou manufakturu. V ní se pracuje osm hodin denně, všichni zaměstnanci mají placenou dovolenou, a v posledním patře funguje regulérní firemní školka pro děti šiček, střihaček nebo kontrolorek kvality. Děti hlídají profesionální učitelky a obědy tak mohou ve stínu slunečníků trávit rodiny zaměstnanců pohromadě.

deti smateria

A to oslovilo i nás, když jsme se během našeho třičtvrtěročníhovýletu výletu toulali po Kambodži. Ve stínu Angkor Watu jsme objevili krámek s barevnými taškami. Nevydrželi jsme to dlouho a potom, co jsme se na ně byli třikrát podívat, jsme si koupili první kousky. Chceme podobnou zkušenost zprostředkovat i doma. A tak už tašky dovážíme víc než rok...